Apple MacBook Air 2018 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Sprawdzamy model MacBooka Air z 2018 roku. Czy warto się nim zainteresować?

Ultrabooki od Apple kierowane są do ściśle określonej grupy klientów. Interesują się nimi przede wszystkim klienci biznesowi, a także osoby, które na pierwszym miejscu stawiają wysoką jakość wykonania i możliwość obsługi niezwykle stabilnego, pewnego systemu operacyjnego, który doskonale współpracuje z innymi urządzeniami z logiem nadgryzionego jabłka. Modele z serii Air wyróżniają się przy tym mobilnym charakterem, dlatego doskonale sprawdzają się w podróży. Wynika to oczywiście z 13-calowego ekranu, a także baterii, która jest w stanie działać nawet przez kilkanaście godzin, bez konieczności ładowania.

Polecane laptopy

Apple MacBook Air 2018 – dane techniczne oraz cena

Apple MacBook Air 2018 – dostępne konfiguracje

Choć na rynku żywe był spekulacje na temat tego, że Apple ma zamiar zrezygnować z serii MacBook Air, pod koniec 2018 roku otrzymaliśmy nowy model, który w pewnym stopniu jest odpowiedzią na zarzuty konsumentów względem poprzednich urządzeń z tej serii.

Zmienił się między innymi procesor. Producent postawił na układ Intela ósmej generacji, a mianowicie na Intel Core i5-8210Y. W tym miejscu możemy mówić o pierwszym zgrzycie. Jest to bowiem procesor zaledwie dwurdzeniowy i czterowątkowy – jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać ona podbita do poziomu 3600 MHz. Do tego dodać możemy 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP na poziomie 7 W.

Mamy więc do czynienia z niskonapięciowym układem, który wyróżnia się wysoką kulturą pracy i bardzo skuteczną pracą podczas obsługi programów podstawowych. Do mniej wymagających zadań okaże się więc dobrym wyborem. Potwierdzeniem tego są oczywiście wyniki testów wydajnościowych. W programie Cinebench R15, układ uzyskał średnią na poziomie 132 punktów w trybie jednowątkowym i 285 punktów w trybie wielowątkowym.

W porównaniu z modelami poprzednimi, MacBook Air 2018 zyskał wydajniejszą jednostkę GPU. Mowa o zintegrowanej karcie graficznej Intel UHD Graphics 617, która, podobnie jak procesor, dobrze sprawdzi się w ramach standardowych zastosowań. Wyróżnia się taktowaniem rdzenia od 300 MHz w trybie bazowym do 1050 MHz w trybie boost. Obsługuje rozdzielczość UHD i bibliotekę DirectX 12.

Oferowane na rynku konfiguracje są bardzo zróżnicowane pod względem pojemności wykorzystywanych dysków twardych. Najtańsze modele zapewniają 128 GB przestrzeni dyskowej, droższe 256 GB, a najdroższe 512 GB. Oczywiście ostateczny wybór zależy w dużej mierze od tego, do jakich zadań laptop ma nam posłużyć. Uzupełnieniem specyfikacji technicznej jest pamięć RAM typu DDR3L, której taktowanie wynosi 2133 MHz. W sklepach znaleźć można przeważnie modele korzystające z 8 lub 16 GB pamięci. Są to wystarczające wartości, jak na zadania, do których Apple MacBook Air 2018 został przygotowany. Mamy bowiem do czynienia z kompaktowym sprzętem, który dobrze sprawdzi się w ramach standardowego zastosowania.

Apple MacBook Air 2018 – wygląd

Urządzenia z serii MacBook Air zachwycają przede wszystkim wyglądem i jakością wykonania. W przypadku modelu 2018 jest podobnie – obudowa prezentuje się bardzo, bardzo dobrze. Nowoczesny design powinien przypaść do gustu większości użytkowników. Do tego wszystkiego należy dodać również kompaktowe wymiary i niewielką wagę, dzięki której obsługa urządzenia w podróży okaże się bardzo wygodne.

Jak wskazuje producent, obudowa została wykonana z aluminium pochodzącego z recyklingu. Zarówno sztywność, jak i wytrzymałość sprzętu stoi na najwyższym poziomie. Wszystkie elementy zostały spasowane bardzo dobrze, dlatego już po kilkudziesięciu minutach można odczuć, że mamy do czynienia ze sprzętem typu premium. Pochwalić należy również pracę zawiasów – klapę ekranu bez żadnych problemów otworzymy jedną ręką. Jeżeli chodzi o wejścia, do dyspozycji otrzymaliśmy wyłącznie dwa porty USB typu C oraz gniazdo audio.

Apple MacBook Air 2018 – matryca

Przechodzimy do chyba najważniejsze zmiany względem urządzeń starszych. Producent w końcu zdecydował się bowiem na zamontowanie w MacBooku Air wyświetlacza Retina. Obsługuje on rozdzielczość WQXGA. W porównaniu z matrycami TN, które znajdziemy w modelach Air 2017, jest to zmiana wręcz kolosalna.

Matryca IPS sprawdza się lepiej pod praktycznie każdym względem – użytkownicy będą zadowoleni przede wszystkim z wyższej rozdzielczości. Przyczepić można się jednak do jasności, która jest znacznie niższa niż w MacBooku Pro. Wszystko to sprawdza, że laptop nie sprawdzi się najlepiej w programach graficznych.

Apple MacBook Air 2018 – klawiatura i touchpad

Zmiany dotknęły także osprzętu. Ponownie otrzymaliśmy klawiaturę z mechanizmem motylkowym, który jednak został znacznie usprawniony. Dzięki zastosowaniu specjalnej, silikonowej warstwy pod klawiszami, pracują one znacznie ciszej, lepsza jest również ich reakcja. Pod względem wymiaru i rozkładu klawiszy, klawiatura spisuje się bardzo dobrze. Tworzenie dłuższych tekstów okażę się bardzo wygodne. Atrakcyjnie prezentuje się także podświetlenie, które możemy dowolnie regulować. Świeci bowiem nie cały panel, a wyłącznie znaki klawiszy. Tworzy to bardzo ładny efekt.

Zamontowany touchpad uległ powiększeniu. Obsługuje technologię Force Touch, dzięki czemu wykrywa wciśnięcia o różnej sile. Do tego dochodzą również gesty, które usprawniają obsługę systemu operacyjnego.

Na liście nowości urządzenia Apple MacBook Air 2018 znalazł się również czytnik linii papilarnych Touch ID, który został zintegrowany z włącznikiem urządzenia. Posłuży nie tylko do odblokowywania dostępu do systemu, ale również do otwierania zabezpieczonych plików czy chociażby do płatności w systemie Apple Pay.

Apple MacBook Air 2018 – wydajność

Jak już wspomnieliśmy, zamontowane podzespoły zapewniają stabilną pracę w ramach standardowych zastosowań. Procesor Intel Core i5 sprawdzi się między innymi podczas obsługi pakietu biurowego czy też mało wymagających pod względem sprzętowym programów profesjonalnych. Nowy MacBook Air okaże się więc dobrym wyborem dla użytkowników domowych i freelancerów.

Wynika to także z wydajności zintegrowanej karty graficznej Intel UHD Graphics 617, wyróżniającej się taktowaniem rdzenia na poziomie od 300 MHz do 1050 MHz. Jej ograniczone nieco możliwości potwierdzają testy wydajnościowe. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średni wynik na poziomie 1572 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics Score wyniósł on 77156 punktów. Jeżeli chodzi o gry, możemy liczyć na obsługę klasyków i produkcji wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Apple MacBook Air 2018 – wady i zalety

Omawiany model pod wieloma względami różni się od edycji 2017. Producent zdecydował się na wprowadzenie kilku zasadniczych zmian, których domagali się użytkownicy. Mowa tu przede wszystkim o zamontowaniu wyświetlacza Retina, który pod wieloma względami sprawdza się lepiej od ekranu MacBooka Air 2017.

Na pochwałę, jak zwykle, zasługuje obudowa. Aluminiowa konstrukcja wyróżnia się doskonałą wytrzymałością mechaniczną. Do tego należy dodać również atrakcyjny, nowoczesny wygląd i bardzo dobre wykonanie – wszystkie elementy zostały odpowiednio spasowane, dlatego do niczego nie można się przyczepić. Na plus trzeba zaliczyć również wymiary i wagę urządzenia. Przyczepić można się oczywiście do ograniczonego zestawu portów i złączy.

Zamontowany procesor Intel Core i5 dobrze sprawdza się w ramach standardowego użytku, jednak za taką cenę należy oczekiwać układu czterordzeniowego. Spore zmiany dotknęły klawiatury. Mechanizm motylkowy tym razem sprawdza się dobrze – klawisze wyróżniają się odpowiednim skokiem i cichszym działaniem. Bez zarzutów sprawdza się także gładzik. Plusik możemy postawić jeszcze przy akumulatorze, który może pracować bez przerwy przez około 10 godzin, a także przy czytniku linii papilarnych. Oczywiście ogromnym atutem wszystkich urządzeń od Apple jest doskonale sprawdzający się system operacyjny macOS.

ZALETY

  • Ekran Retina
  • Doskonała obudowa
  • Kompaktowe wymiary i niewielka waga
  • Solidny osprzęt
  • Czytnik linii papilarnych
  • Pojemny akumulator
  • Podświetlenie klawiszy
  • System operacyjny

WADY

  • Zaledwie dwurdzeniowy procesor
  • Ograniczony zestaw portów i złączy
  • Wysokie ceny

Apple MacBook Air 2018 – podsumowanie, czy warto kupić?

Choć możemy mówić o kilku istotnych wadach, takich jak dwurdzeniowy procesor, nowy MacBook Air to urządzenie z najwyższej półki jakościowej. Zapewnia doskonałą wręcz jakość wykonania oraz mnóstwo zmian na lepsze, z których wyróżnić należy przede wszystkim zamontowanie ekranu Retina. Wszystko to sprawia, że laptop ten jest jednym z najlepszych urządzeń w kategorii modeli 13-calowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.